Německé odrůdy vína
Německé odrůdy vína mají co říct i těm nejnáročnějším zákazníkům
Přestože německé vinařství není ve světě tak proslulé jako například vína francouzská, italská či argentinská, historie vinařství v Německu je stará více než 2000 let. Například vinařství Schloss Vollrads je považováno za vůbec nejstarší světově. Rozvoj zdejšího vinařství počal ve středověku, především v 16. století. Přibližně před 40 lety se německé vinařství stávalo stále větším, zejména evropským pojmem a odstartovala éra sladkých vín Liebfraumilch. Snad nejznámější německou odrůdou je pak Riesling, tedy u nás pod jménem ryzlink.
Německé odrůdy vína
Německá klasifikace vín
Podobně jako v ostatních zemích, například Francii, Španělsku či Itálii, platí obdobný systém klasifikace kvality německých vín. Podobně jako Itálie stanovuje špičkové kvality dle DOC a DOCG dle původu a odrůdy či Francie se svým AOC, v Německu platí tento systém:
- Tafelwein (stolní víno bez označení)
- Landwein (značí pouze původ v Německu)
- QbA (Qualitätswein bestimer Anbaugebiete) čili jakostní vína
- QmP (Qualitätswein mit Predikat) přívlastková vína
Jiný systém německé klasifikace vín podává tento systém:
- Classic – kvalitní suchá vína z odrůd typických pro regiony
- Selection – suchá vína z nejlepších vinic Německa
- Erstes Gewächt – nejlepší VDP vína regionu Rheingau
- Liebfraumilch – vína z okolí Rýna
Na tento německý systém pak navazuje podobný systém rakouský.
Odrůdy německých vín je celá řáda, 2/3 celkové produkce tvoří Riesling
V Německu se setkáme dle regionů s různými odrůdami bílého i červeného vína s různým obsahem zbytkového cukru:
Víno se pěstuje ve více regionech, zejména v jižní části Německa v regionech Mosel, Rheingau, Pfalz či Baden.
Mezi bílými víny dominuje německé produkci zmíněný Riesling. Například Nahe Riesling, Rothlai Riesling, leiwener Klostergarten Riesling a další. V nabídce německého vína najdeme však také například Rulandské modré, Pinot Noir, Rulandské bílé či Rulandské šedé. Moselská vína jsou světově proslulá. Německé vinařství není ani trochu jednotvárné a fádní a skrývá v sobě dlouholetou historii a tradice pěstování vinic v úrodných vinařských krajích. V nabídce jsou rovněž ledová a slámová vína (Eiswein und Strohwein)
Celková produkce ze všech 13 vinařských regionů činí 66 % bílých vín a 34 % červených vín. Riesling je zastoupen ve 2/3 celkové produkce. V Německu se silně dbá také na bioprodukty a to odráží také fakt, že 1 % vyrobených vín jsou biovína či organická vína, která zaručují vůbec nejvyšší možnou zcela přírodní kvalitu vinic. Celková plocha vinic zde činí 100000 ha.